petepumacure1
petepumacure1 petepumacure1
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada


Apples cost $0.95 per pound. What equation is used to find C,
the total cost of p pounds of apples?

А:c=0.95p
B:c=p+0.95
C:0.95C=p
D:0.95+C=p

Respuesta :

ebenezerkesson75
ebenezerkesson75 ebenezerkesson75
  • 03-12-2020

Answer:

a 0.95

Step-by-step explanation:

times the number the person bought if they ask

Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELP!!! explain your reasoning!!!
state three reasons for preventing food spoilage​
Pleaseee help with math 6th
what ideas were expressed in the preamble?​
Liang Company began operations in Year 1. During its first two years, the company completed a number of transactions involving sales on credit, accounts receiva
What did the Iroquois do when the beaver population declined in the middle of the seventeenth century?They moved east. They moved west. They moved south. ​
hi guys how are you?can anyone please help me ?write about a tragic accident that you have witnessed , or heard of , or even saw on TV only use 80 words​
Answers to any of these questions would be super appreciated, I am so sleep deprived I’m about to drop
Write the word sentence as an inequality. the quotient of a number y and -3.6 is less then 6.5
what is the relationship between heat and temperature?