brianymarty2016 brianymarty2016
  • 03-01-2021
  • Mathematics
contestada

PLEASE HELP ME WITH THIS

PLEASE HELP ME WITH THIS class=

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 03-01-2021

9514 1404 393

Answer:

  $0.50/lb

Step-by-step explanation:

The increase in cost is $40-25 = $15 for an increase in weight of 50-20 = 30 lb. That makes the cost per pound be ...

  cost/pounds = $15/(30 lb) = $0.50/lb

Answer Link

Otras preguntas

Please help asap i will give Brainlyist
use GCF and the Distributive for 34+51 Ez if you get it right you will get brillants
Elizabeth REALLY didn’t study, and she also wrote the formula for dicarbon tetrafluoride as “C2F5”. Describe why her answer is incorrect.
helppp!!! which of the following best describes the theme of this poem and how is it presented? A. the lack of rhythm or meter brings out the conflict between
is 42.1 greater than 24.1
The first Women's Rights Convention was held in: Question 4 options: Niagara Falls, NY Seleca Falls, NY Seneca Falls, NY Sonoma Falls, NY
underline the verb and write which tense it is in the space provided. a. she will not be going to the hospital today. b. sharmila has eaten
What is the area of the regular pentagon below?
How did the issue of states' rights contribute to the outbreak of the Civil War?
Why do you think that Georgia was slow to change its segregation policies especially in the rural areas?