rshelly14033
rshelly14033 rshelly14033
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

it costs $2.48 for a 16 ounce jar of peanut butter and $5.44 for a 40 ounce jar. which jar is the better buy

Respuesta :

donovannnnn donovannnnn
  • 04-01-2021
second one, please mark branliest
Answer Link

Otras preguntas

Select all that apply. Which of the following are purposes of both the female and male reproductive systems? a.) to produce reproductive hormones b.) to produce
Which of the following is a linear factor of x5 + 4x3 - 17x + 12? 2x + 3 2x - 1 x – 1 x + 1
A jewelry maker works 6 days a week, makes 15 necklaces per day on average, and charges $18 a necklace. If she lowers her price to $10 a necklace, by how many n
You're the manager of a factory that produces enzyme-washed blue jeans (the enzymes lighten the color of the denim, giving a "faded" appearance). when the most
hot coffee in a mug cools over time and the mug warms up . which describes the energy in the system
A 12-ounce bottle of soap costs $2.50. How many ounces would be in a bottle that costs $3.75?
Miss Brown gave _____ students an assignment. A. We B. Us
Asuna would like to strengthen her bones. Which of the following activities is best for her to try? Please help asap its for a course thx! A) Trunk lift B) Push
Every day, Nieve eats lots of fatty and sugary foods and smokes cigarettes. She rarely exercises. Because of this lifestyle, Nieve is at the greatest risk of d
Which dynasty, said to be China’s first, do historians believe is legendary?