mariam218 mariam218
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

A pound of apple costs $2.50. Represent the cost of n pounds.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-01-2021

Answer:

2.50n

Step-by-step explanation:

If im reading this right you're trying to represent the number of n pounds, so 2.50 * n

say you had 3 pounds:

2.50 (3) = 7.50

Answer Link

Otras preguntas

A company's stock was selling at $20 a share. A month later, it was selling at $26 a share. What is the percent gain?
what is the inverse of this equation and why?​
91. Write 0.000387 in scientific notation ​
Please help! How much is 840 miles in 3 & 1/2 hours?
I’m stuck on these thank you! 3. The carrying amount equals Bonds Payable minus the discount amount or A. Minus the per amount B. Plus half the discount amou
For the following set of data, find the population standard deviation, to the nearest hundredth. 148, 205, 199, 165, 189, 138, 221, 182 Answer:
Find the dimension of the figure
There are two bags of marbles. One bag contains 4 yellow, 2 blue, and 10 green. The second bag contains 12 orange, 6 green, and 1 yellow.How many green marbles
Subtract 9x + 2 from 2x -7
What is the following an example of? Achilles was still in full pursuit of Hector, as a hound chasing a fawn which he has started from its covert on the mountai