aafisajith aafisajith
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

if the cost of 4 kg of rice is rupees 90,then how much rice is purchased with rupees 247.50

Respuesta :

emanuelabadac
emanuelabadac emanuelabadac
  • 04-01-2021

Answer: 11

Step-by-step explanation:

90 : 4 = 22.5

247.50 : 22.5 = 11

hope is helps * hugs ✨

Answer Link

Otras preguntas

Une correctamente el sujeto con el verbo. 1. Yo 2. Tú 3. Carlos 4. Nosotras 5. Vosotros 6.Los estudiantes comí. (1) comieron. (6) comisteis. (5) comiste. (2) co
Based on the way the six findings are presented and structured, which statement best predicts the type of information that will be conveyed in the six sections?
When water (H₂O) freezes into ice, some of the properties have changed. What stays the same? O identity of the H₂O O energy of the H₂O O arrangement of the H₂O
Simplify the square root of (x^2 -6x+ 9) if x<3
how do i answer this question?
Why do you think consistency is so important between the Loan Estimate and the Closing Disclosure?
write in logarithmic form 4^-3 = 1/64
If a newspaper costs $0.60 and you only have $5.00 in quarters, how many cents would you lose out on because the vending machine doesn't give back any change?
Can someone tell me the formula of this shape so that i can solve it and would it be the ² or the ³ and last what number in this problem do i not use thank u
In what ways are the Witches' prophecies revealed to be true in Act V?