erika032 erika032
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

If 4 quarts of organic grapes cost $20 how many quarts can you purchase for one dollar

Respuesta :

hiro5 hiro5
  • 06-01-2021

Answer:

4/5 of a quart

Step-by-step explanation:

Set this up as a proportion. First of all we know that 4 quarts of organic grapes cost $20, so 4x = 20. Divide and you get that x = 5 meaning 1 quart equals 5 dollars. Now if we scale this down a bit and divide by 5, we end up with 4/5 of a quart = 1$.

Hope this helped (:

Answer Link

Otras preguntas

Owen paid a landscaping company $108 for an initial lawn treatment, then $74 per month thereafter. The function p(t) = 108 + 74t represents the total amount of
PLEASE ANSWER ASAP I WILL TRY TO GIVE YOU BRAINLIEST ANSWER! Cite three lines from the poem that reveal the author's tone. Then summarize Atwood's attitude in a
My sister lives with my parents.(change into negative sentence​
What are some resources of france?
Find the area of the triangle below.
A quick quiz consists of a multiple choice question with 6 possible answers, followed by a true/false question If both questions are answered with random guesse
how do I find y and what is the answer​
g(n)=-n^3+3n^2, find g(-4)
What is the value of x? 4/5 x - 1/10 =3/10
What have been the most dramatic changes in passenger transportation over the centuries?