bellitabelles10 bellitabelles10
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

Organic apples
are priced at
$8.97 for 3 pounds. What is the
the price per pound?

Respuesta :

Hamster01100
Hamster01100 Hamster01100
  • 04-01-2021

Answer:

The answer is $2.99

Step-by-step explanation:

8.97/3=2.99

Answer Link
ColdEggss
ColdEggss ColdEggss
  • 04-01-2021

Answer:

the answer is 2.99

Step-by-step explanation:

because

8.97 divided by 3 = 2.99

Answer Link

Otras preguntas

Michael and Mindy are working on a project about names. Using a phone book, Michael randomly selected ten people and recorded how many letters their first names
What laws protect employees from job discrimination.
Which atoms make up a molecule of sodium bicarbonate.
Pleasehelpmewith this problem​
On a classified balance sheet, short-term investments are classified as:.
In meiosis, if the parent cell has 40 chromosomes, the daughter cell will have how many chromosomes?.
The encounter occurred as a result of european explorers crossing the:.
Please help need answer been doing for 2 days only answer if correct
Reasons why people do not believe in life after death?
ABCD is a quadrilateral with A(8,3), B(6, 7), C(-1,5), D(-6, -1). Determine whether ABCD is a trapezoid. Justify your answer