lizzyurias23
lizzyurias23 lizzyurias23
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

Which is the better buy on potatoes?
3 lbs. for $.90
5 lbs. for $1.60

Respuesta :

noahc808
noahc808 noahc808
  • 01-02-2021

Answer:

3 pounds for 90 cents.

Step-by-step explanation:

The 5 pound bag costs 32 cents a pound

The 3 pound bag is 30 cents a pound

Answer Link

Otras preguntas

NaOH  + H2SO4 =NaOH + HNO3  =Cu(OH)2 + HCl =                H2SO4 =                        HNO3 =
Jonathan has been on a diet since January 2013. So far, he has been losing weight at a steady rate. Based on monthly weigh-ins, his weight, w, can be modeled by
Determine the half-life of potassium if in 3460 years a 200 g sample decayed into 25 g
An oscillator makes four vibrations in one second. What is its period and frequency?
how do I solve this proportion?
would you rather be a senator or a representative member? why or why not?
What are the origins of prevailing ideas about natural, ideal, and deviant bodies in sports and in society?
What are 2 numbers that when multiplied together you get 360 and when added together you get -96
If you multiply a number by five and then subtract negative ten, the difference is negative thirty. What is the number?
List two factors that might cause an organism to restrict its use of a resource.