huggdigedhkbnenm
huggdigedhkbnenm huggdigedhkbnenm
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

At a local store a 16- ounce bottle of apple juice costs $3.20. What is the cost of the apple juice per ounce ?

Respuesta :

giannaporter giannaporter
  • 02-02-2021

Answer:

5¢

Step-by-step explanation:

16 divided by 3.20

Answer Link
fairchildr fairchildr
  • 02-02-2021

Answer:

20 cents per ounce

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

a/5 + 3 = 8. What is "a" ?
Did everyone shared in the economic prosperity of the 1920’s
A pudding recipe requires 2/3 of a cup of milk for every 1 3/4 cups of sugar. What is the unit rate of sugar to milk in the pudding recipe?
1.In which of the following ways did washingtons native people produce a minimal impact on their environment? select all that apply -built fish traps across ri
Compare the composition of the Moon's surface with the composition of the Earth's surface.
A nut store normally sells cashews for? $4.00 per pound and peanuts for? $1.50 per pound. But at the end of the month the peanuts had not sold? well, so, in ord
What from the columbian exchange had perhaps the biggest impact on the world?
Paco tiene que cerrar la computadora open copy close erase
Write the balanced equation for a reaction between aqueous nitric acid (HNO3) and solid lithium metal (this is a single replacement reaction)
Luis has a cooler filled with cans of soda.For every 5 cans of coke there are 3 cans of sprite.If there are 25 cans of coke, how mant cans of sprite are there?