Jwa85100
Jwa85100 Jwa85100
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

Nick spends 12$ to buy 16 oranges. How much does Nick snap per orange
A. $0.25
B.$0.75
C.$1.33
D.$4.00

Respuesta :

ADVENTUROUSBOY
ADVENTUROUSBOY ADVENTUROUSBOY
  • 02-02-2021

Answer:

B. 0.75

Step-by-step explanation:

hope it will help u

plz follow me

Answer Link
elracke
elracke elracke
  • 02-02-2021

Answer:

0.75

Step-by-step explanation:

12=16

divide

6=8

divide

3=4

divide

1.5=2

divide

0.75=1

Make sure to check your work!

Answer Link

Otras preguntas

Which graph represents the linear equation below y+1=2/3(x-6)
2nd exercise of a 5-part course. Giving 100p for each. Total of 500p. (Everything must have a procedure) 2. Convert the next rectangular functions into polar fu
If I open a business to serve blind people then design the interior to be akin to an obstacle course, am I cruel? I’m graduated so my points are up for grabs ca
2+2 Im graduated, so my points are up for grabs cause I’ll never use them
Which graph represents the linear equation below y+1=2/3(x-6)
Which of these statements is true: 1) It is not uncommon for most of the people in the top 5 percent of income-earners to be 45 years old and up. 2) Three-quar
Determine the perimeter of the right triangle shown. Round your final answer to the nearest whole number, if necessary. right triangle with vertices at negative
solve this equation Thank you!!
How do you drown a blonde?
Identify explicit formula for the sequence 3, 6, 9, 12, 15, ...