Hhvccrrrrrrrrt Hhvccrrrrrrrrt
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

A pound of apples cost $1.35 a pound of cherries cost $3.62. How much will it cost to by 1.6 pounds of apples and 2.5 pounds of cherries?

Respuesta :

braydenhamilton11 braydenhamilton11
  • 02-02-2021

Answer:

apples cost a total of 2.16

cherrys cost a total of 9.05

Step-by-step explanation:

1.35*1.6=2.16

3.62*2.5=9.05

Answer Link

Otras preguntas

Which is the solution set of the compound inequality 3.5 x minus 10 greater-than negative 3 and 8 x minus 9 less-than 39
la casa de un vecino. (arder)
(23/6)*(6/4)*(7/5)=?
From 1500 to 1800, the largest contingent of migrants consisted of a. enslaved Africans. b. Hindu Indians fleeing religious persecution. c. northern European
What is physical health
Solution to x^2/3+18=0 in simplest form
Eloise, an engineer for an oil company, is interested in working overseas at this stage of her life because she knows that foreign work experience demonstrates
The water cycle is a biogeochemical cycle that is a closed system. Which of these sentences describes a viable stage that occurs in the water cycle?
Niconti Inc. sells premium quality tea leaves. The company owns 400 acres of land on which it has established a large tea plantation with a tea processing facto
At a distance of 0.218cm from the center of a charged conducting sphere with radius 0.100cm, the electric field is 460N/C . What is the electric field 0.596cmfr