moneyman360 moneyman360
  • 01-11-2016
  • Mathematics
contestada

apple cost $3.60 for 2lb. at that rate how many pounds of apples can you buy for $5.40

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-11-2016
Your answer is 3 lb.
Answer Link
MeehanSW
MeehanSW MeehanSW
  • 01-11-2016
3.60 = 2 lbs
3.60 / 2 = 1.80
5.40 / 1.80 = 3
so your answer is 3lbs
Answer Link

Otras preguntas

what does the blond girl ask Percy as she's feeding him pudding?(the lighting the if book)
when muscles contract they a. pull two bones together b. push two bones together c. push two bones apart d. both A and B e. none of the above
If a society decides to produce consumer goods from its available resources, it is answering the basic economic question, How to produce? What to produce? Fo
who was the Redcoat captain
which two species of trout are most closely related
A ratio is a rate? Sometimes, always, or never true
True or false, the attraction of opposite charges between hydrogen and oxygen forms a weak oxygen bond
Sarah is writing an essay about the mountain-climbing culture at Mount Everest in Tibet and Nepal. While revising her first draft, she creates a reverse outline
brain's mother ordered a pizza thar had 12 slices for dinner. Brian ate 1/3 of the pizza,and his mother ate 1/6 of the pizza .how many slices were left?
1.)Plants exhibit different types of responses to events that occur in the environment. Which of the following is an example of a nastic response? a. roots gro