partrlan20
partrlan20 partrlan20
  • 03-02-2021
  • Mathematics
contestada

Dan earns £356 over the course of a five-day week. How much is that per day?

Respuesta :

caseyhurley5 caseyhurley5
  • 03-02-2021

Answer:

£71.2

Step-by-step explanation:

356= 5days

so to find one days pay, divide £356 by 5 to get the answer.

So, 356/5 = £71.2 a day.

Answer Link
keirarosew keirarosew
  • 03-02-2021
The answer is £71.20 a day
Answer Link

Otras preguntas

b. 6 – (−3) 2 + 6 ÷ (-3)
leena thought of a number and divided it by 4. what can she do to get back her original number
1.X - 3=0 A.4 B.2 C.0 D.3 E.1 2.X - 15=20 A.35 B.45 C.15 D.10 E.5 3.X - 10=90 A.90 B.100 C.110 D.70 E.80 5.X + 7 =20 A.15 B.20 C.13 D.7 E.14
14% of the town's population is over the age of 65 if there are 320 residents over the age of 65 approximately what is the town's population of round to the nea
i need help with this question someone answer it please
A television normally costs $1,420. Due to a store sale, the television is now $1,022.40. What was the percentage taken off the television?
Joey can put together 4 burgers in 2 minutes. What is the unit rate for one burger?
What is the equation of the line that passes through the point (-2,-2) and has a slope of 4?
Lucas and Erick are factoring the polynomial 12x ^ 3 - 6x ^ 2 + 8x - 4 4. Lucas groups the polynomial (12x^ 3 + 8x)+(-6x^ 2 -4) to factor Erick groups the polyn
4x - 2 = 3x + 3 Solve for X Please show all your work.