mianna15 mianna15
  • 04-02-2021
  • Mathematics
contestada

Twelve packs of paper cost $7.20. Of each pack costs the same, how much does one pack cost?

Twelve packs of paper cost 720 Of each pack costs the same how much does one pack cost class=

Respuesta :

laneylouu
laneylouu laneylouu
  • 04-02-2021
Each pack costs $1.66 dollars
Answer Link
MESSUTUDIENICE MESSUTUDIENICE
  • 04-02-2021

Answer:

$0.6

Step-by-step explanation:

P means Packs

12P=$7.20

divide both sides by 12

P=$0.6

so 1 pack costs $0.6

Answer Link

Otras preguntas

Which two numbers have a difference of 5 and a product of 3.36???
If you are writing a persuasive essay in favor of banning vending machines in schools, which is a counterargument you might anticipate?
Which two numbers have a difference of 5 and a product of 3.36???
If you are writing a persuasive essay in favor of banning vending machines in schools, which is a counterargument you might anticipate?
write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Which two numbers have a difference of 5 and a product of 3.36???
write words to match the expression. 24- ( 6+3)
what other areas beside egypt did the new kingdom pharoahs conquer
what other areas beside egypt did the new kingdom pharoahs conquer
Which two numbers have a difference of 5 and a product of 3.36???