pgeshay0 pgeshay0
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

At the grocery store, almonds ore on soe for
$3.8 per pound What is the price of 4.5pounds??

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-03-2021

Answer:

$17.10

Step-by-step explanation:

Almonds being on sale

$3.8 per pound

4.5 pounds

___________________

We know that for every pound, the cost is three dollars and eighty cents, we are looking for 4.5 pounds in total.

Multiply the amount per pound to the amount of pounds being asked :

3.8 * 4.5

$17.10

Answer Link

Otras preguntas

Looking at a cell under a microscope, you note that its a prokaryote. How do you know? a. the cell lacks cytoplasm b. the cell lacks a cell membrane c. the cell
round 32.697 to the nearest hundredths
1/2r + 2(3/4r - 1) = 1/4r + 6
how was life before the industrial revolution different from the life after it
what is 3/8 in simplest form
give two specific examples of how British mistreated the indigenous peoples of Australia
Which phrase best describes this type of sentence? Sandy creates her best pieces of art late in the day. prepositional phrase modifying an adverb adverb modifyi
how are simple cations and anions named ?
The $199.99 game console Amy purchased was on sale for 10% off. What amount did Amy get off the price?
why would organisms break the bonds of organic compounds