ffstanley ffstanley
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

(b) Melissa bought 18 pounds of flour for $10.
How many dollars did she pay per pound of flour?
dollars per pound

Respuesta :

sparklingsunset
sparklingsunset sparklingsunset
  • 01-03-2021

Answer:

$1.80 per pound.

Step-by-step explanation:

You take 18/10 =1.80.

Hope that helps!

Answer Link

Otras preguntas

Which sentence correctly forms the plural of the letter c?   A.How many c's are in accordion?   B.How many cs'
The novel Uncle Tom’s Cabin, which effectively the unfairness toward black people, was a major influence in the antislavery movement. (A) portrayed…strengthenin
Who did Odysseus leave behind when he left Troy for Ithaca, and how was it destructive?
Bethany's dog eats 450 grams of food per day. How many kilograms does the dog eat in a week
What type of reaction occurs when you strike a match?
Why does 2 pi divided by 1/3 equal 6 pi?
The tropical climate zone is in which two states?
Examples of cultural diffusion in ancient Rome pertaining to government
What's the answer to this problem?
If the probability of giving birth to a boy is 0.52, what is the approximate probability of giving birth to 4 consecutive boys?