gigiomarquez27 gigiomarquez27
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

The total cost of buying "n" hamburgers can be represented by the expression 2.75n
How much would purchasing 10 hamburgers (n=10) cost?

Respuesta :

carterjuliet923 carterjuliet923
  • 01-03-2021
$27.50 you would just multiply 2.75 by 10
Answer Link

Otras preguntas

In Alaska, grizzly bears must eat 10 fish and drink up to 25 liters of water to live. A local river can provide about 150 fish a day without damaging the fish
I need help putting the times in Spanish
Recall that impulse = momentum (FAt = Ap and that Ap is just mx v). How long (time) must a group of people pull with a force of 600N on a stalled 1500kg car to
Globalization has led to an increase in the importation of agricultural goods due to the widespread specialization of production for exportation. Is this statem
How does the author of “Winter's Tail” show how people have been inspired by the dolphin's story? A. by explaining the way that dolphin tails are supposed to wo
Recall that impulse = momentum (FAt = Ap and that Ap is just mx v). How long (time) must a group of people pull with a force of 600N on a stalled 1500kg car to
Determine percent : a) 10% of 40 b) 50% of 20
A piece of cheese weighs 4/5 of a pound. If the cheese is cut into 8 equal pieces, how much will each piece weigh?
Plssssssssssss helppppppp
3 different numbers that have a multiple of 36?