doinkoinkchoink doinkoinkchoink
  • 02-03-2021
  • Mathematics
contestada

The store sells a 9 ounce jar of mustard for $1.53 and a 15 ounce for $2.55 explain whether the cost of the mustards have the same unit rate per ounce

Respuesta :

HaleyRae666
HaleyRae666 HaleyRae666
  • 02-03-2021

Answer:

same amount of money

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

True or false: Under the specific charge-off method, a deduction for a bad debt is taken when the debt is determined to be worthless.
Citizens of the United States pay four different types of taxes to support the federal, state, and local governments. There is property tax, sales tax, income t
A carbon-carbon triple bond is found in a molecule of (1) butane (3) butene (2) butanone (4) butyne
What is the "miracle" in Bede's "Caedmon's Hymn"? A. Caedmon witnesses the birth of Christ. B. Caedmon turns water into wine. C. The abbess sees an apparition o
What can be determined if only the atomic number of an atom is known? (1) the total number of neutrons in the atom, only (2) the total number of protons in the
Which activity consumed most of the Pentagon's budget between 1981 and 1985? Choose one answer. a. civil defense preparation b. the building of nuclear weapo
how many times does 3 go into 42
Choose the counterexample that disproves the conjecture. If n is a two digit number, then the two digits must be different. n=22 n=11 n=17 n=10
solve the following system graphically using technology, verify the solution Y=36x - 75 Y= -49x - 66
Given: f(x) = x 2 + 2x + 1, find f(x + h) and simplify.