ann4358 ann4358
  • 02-03-2021
  • Mathematics
contestada

How much will 9 pencils cost if 6 pencils cost $1.68?

Respuesta :

vyronicaducat
vyronicaducat vyronicaducat
  • 02-03-2021

Answer:

$2.52

Step-by-step explanation:

1.68/ 6 = $0.28 each pencil

0.28 x 9 = $2.52

Answer Link

Otras preguntas

Find the dot product for u = { 3, -2} and v = {-5, 1}
Situational irony occurs when what is expected to happen is different from what actually happens. From the highlighted passage in Sec. 27-28, we expect that...
___was a quarterback for the Oklahoma Sooners and the Dallas Cowboys
Select the correct answer Is this a SENTENCE? Our clothes to the dry cleaner. OA Yes OB. No
Quiz Quest Show instructions Question 3 (1 point) BEFORE the invention of writing, what was used to communicate information? a Ob O c cylinder seals cuneiform h
Choose all the correct literary devices/rhetorical techniques that match the following description. increases range of interpretation ambiguity Irony parallel s
my brain cells arent working right now can someone help
f(x)=3x+1, evaluate f(a+1)
“BEAT BACK THE HUN WITH LIBERTY BONDS” Question: Analyze this piece of World War I propaganda and address the following: - Who was the intended audience? - What
Please help me which expresión is equivalent 2^2 times 2/2^4 pls don’t tell me to go to a website just show me how to do it or tell me if it’s a ,b , c or d