charwil1409 charwil1409
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

A package of 8 count batteries costs $6.16. A package of 20-count AA BATTERIES COSTS $15.20.

Respuesta :

diamondtate01
diamondtate01 diamondtate01
  • 03-03-2021
The unit price of the 20 pack is $0.79 and the unit price for the 8 pack is $0.80.

Simply Take the price of the pack of batteries divided by the number within the pack.
$6.40 / 8 == $0.80
$15.80 / 20 == $0.79
Answer Link

Otras preguntas

which is greater, 6.76 or 6.759
why is there a difference between sodium and potassium in the reactivity with water
how do you figure out 3 1/3 minus 2 2/5
write the sum of the numbers as the product of their GCF and another sum. 56+64 =
What combines to form compound
which philosophy was used primarily within the qin dynasty
What is the weight in newtons of a 2.45 kg laptop computer? Assume g = 9.8 m/s2. a)0.25 N b)4.0 N c)24 N d)240 N
What form of energy is observed when a spring is squashed
You drop a 30 g pebble down a well. You hear a splash 2.7 s later. Ignoring air resistance, how deep is the well? Assume g = 9.8 m/s2. a)0.79 m b)36 m c)7
What kind of tactics to end slavery did abolitionists use? all of these helping escaped slaves to freedom armed force reminders of religious and moral obligatio