vevelinteixeira
vevelinteixeira vevelinteixeira
  • 01-04-2021
  • Mathematics
contestada

addie spent 4.32 on 6 cherry-flavored popsicles. find the unit rate

Respuesta :

vickyz65001248 vickyz65001248
  • 01-04-2021

Answer:

$0.72

Step-by-step explanation:

4.32 dollars per 6 popsicles.

4.32 / 6 = 0.72 per popsicle.

Answer Link

Otras preguntas

this is a non metal that can be used for making the roofs of housesa) glassb) woodc) strawany help is appreciated :)​
A safe has 10,000 possible lock combinations. If a thief tried 80 combinations the first hour, then 40 every hour after, how many hours would it take before try
What is the value of the missing angle?
help this is easy middle school question
your own songs you wrote so that i can re-write it please!!!
How old was George Washington when he crossed the Delaware
PLSS HELP which title for an informational text message clearly shows the purpose of the text is to inform readers about bicycle text how to protect yourself fr
What’s a blue song that talks about this picture. The picture is based on the great migration and with southerners moving north.
Need help with this please
Anyone help meee ?? Plsss