annabeatrizpereira13 annabeatrizpereira13
  • 01-04-2021
  • Mathematics
contestada

Mr. Bucci goes to the grocery store and purchases
17 bags of raisins and a $2.97 jar of peanut butter.
His total cost was $34.76. What was the cost for a
bag of raisins?
Help

Respuesta :

meowmeow223334
meowmeow223334 meowmeow223334
  • 01-04-2021
Make an equation
17b + 2.97 = 34.76
17b = 31.79
b = $1.87
A bag of raisins is $1.87
Answer Link

Otras preguntas

whats the main cause of depression and anxiety
You've decided to move forward with more market research on offering facial resurfacing treatments designed to reduce wrinkles and age spots. Which research met
We see color in many things around us. And the majority of all pieces of art have color in it. Though what I would like to know is why do you feel we need to us
What is the value of n?
Britany and Pablo hypothesize that a wagon will roll down a certain hill faster if it carries more mass. They time how long the wagon takes to go down the hill
Find the value of x in the triangle listed here. If you could show me the steps, I would appreciate it.
How many milliliters of 0. 15 m solution could you prepare?.
This question has two parts. First, answer part A. Then, answer part B. Part A: Which sentence best summarizes the main idea of the article? O A. You can do an
How was pi discovered mathematically.
Someone plz help me :(