mykj7dh2yz
mykj7dh2yz mykj7dh2yz
  • 03-04-2021
  • Mathematics
contestada

If 6 oranges cost 5.20, what would be the price of 1 orange?

Respuesta :

23abdour
23abdour 23abdour
  • 03-04-2021

Answer:

1 orange cost 87 cents

Step-by-step explanation:

Set up:

[tex]\frac{5.20}{6}[/tex]

Divide by 6

0.866666667

Answer Link

Otras preguntas

Please help with this question.I've attached a screenshot down below :)
How many grams are in 5.87x10^21 molecules of sulfur?
made some unbelievable progress in understanding the human body and ultimately changed the way the body was understood. O. Albert Einstein Issac Newton Leonardo
How can SAT help in your educational goals? 3-4 sentences plz
There are 7 acts in a talent show. An acrobat, a comedian, a dancer, a guitarist, a juggler, a singer, and a violinist. A talent show host randomly schedules th
will someone help me with this por favor
40 POINTS!!! 1.Please place the steps of the Cell Cycle for a new cell in order from first (on top) to last (on bottom) 1. M (Mitosis) 2. Cytokinesis 3. G2 (Ga
Simplify: 42 · (3 + 52)
18. Definition of Credibility
Quasi-experiments based on nonequivalent groups involve : 1 random assignment 2 matched groups 3 cyclical groups 4 unmatched groups