gkugnlfjcnkdnd gkugnlfjcnkdnd
  • 03-04-2021
  • Mathematics
contestada

If it will cost $4.00 for 3 chocolate bars, how much will it cost for 12 chocolate bars?

Respuesta :

bRaInLy2o2o bRaInLy2o2o
  • 03-04-2021

Answer:

I believe the answer is $16

Step-by-step explanation:

I divded  the $4 dollars by 3 chocolate bars and got 1.3 repeating. Then multiplied that by 12 and got 16 :)

Answer Link
princeofpowerjr1
princeofpowerjr1 princeofpowerjr1
  • 03-04-2021

Answer: 16

Step-by-step explanation:

3x4=12

4x4=16

Answer Link

Otras preguntas

Hay _____unsa_________ escuelas en Guatemala donde no tienen muchos recursos. ______________ útiles como ______________ computadoras o ______________ calculador
WILL GIVE BRAINLIEST!!
Which statement about the point (2, 0) is true? A coordinate plane. It is on the origin. It is in Quadrant I. It is on the x-axis. It is on the y-axis.
9÷2/3 how do you solve this problem
Find the value of cos G rounded to the nearest hundredth if necessary
Unit 6 Lesson 7 Exit Ticket 1. Gwyneth takes 753 steps to get to the bus stop each morning. Her sister Beth takes 647 steps to get to the subway each morning. H
Which expression is equivalent to – 8( – 5k+4)+6k
Using terms from the word bank, discuss whether the organization of the U.S. Congress is effective.​
Eriko is a participant in a study in a cognitive neuroscience lab at her university. As Eriko completes a task, functional magnetic resonance imaging reveals su
What is 3 3/7 rounded to the nearest whole number