jasleneb2008 jasleneb2008
  • 04-04-2021
  • Mathematics
contestada



Totsakan had $22 to spend on five pencils.
After buying them he had $12. How
much did each pencil cost?

Respuesta :

kaimawakana
kaimawakana kaimawakana
  • 04-04-2021

Answer:

$2 each

Step-by-step explanation:

If x is the price of 1 pencil, the equation is 22-5x=12

-5x=12-22

-5x=-10

5x=10

x=2

Each pencil was $2

Hope it helps :)

Brainliest? :o

Answer Link
Clarissa2117 Clarissa2117
  • 04-04-2021
$22-$12=10
$10 divided by 5 pencils= $2
Hope it helped.
Answer Link

Otras preguntas

Why does Roosevelt use repetition in his request for a declaration of war? to highlight his own credibility to provide alternative courses of action to compare
Water is used to cool down automobile engines when they get hot. Why is water used as a coolant? A. Water is a good conductor. B. Water is a good insulator. C
How do you multiply and simplify 30•8/9
If I drive. at 60 mph for 120 minutes and then go 30 minutes at 20 mph how far did I travel ???
solve each system by substitution. Y=-4 Y=x-8
what is the mean and median 8, 8, 15, 13, 11, 16
Please help with number 2
sum of angles A and B are supplementary to angle c
korematsu v. united states cause and effect
A patient has a condition where the exit of urine from the kidney is blocked, resulting in backup of urine and distension of the renal pelvis. the medical name