Seudónimo Seudónimo
  • 01-12-2016
  • Mathematics
contestada

The cost of 9 oranges is $1. What is the cost of 3 dozen oranges?
a dozen is 12

Respuesta :

efanno0093
efanno0093 efanno0093
  • 07-01-2021

Answer:

$4

Step-by-step explanation:

36/9=4

36 is the number of oranges.

We know that 9 oranges is $1.

If 36 goes into 9, 4 times, that means 36 oranges costs $4.

Hope this helps :)

Answer Link

Otras preguntas

If it takes frank three hours to assemble seven bikes, how long will it take him to assemble the 35 needed for the Christmas sale?
Water closet bowls must be of _________ type.a) Elongatedb) Roundc) Squared) Oval
can someone please help me really
1/2(c+1)>5 as a word problem
someone help ASAP please!
7 kg of gold at 72 C cools to 26 C. The specific Heat of Gold is 129. How much heat is given off?
what is the equation of a line passing through (-3,7) and having slope -5
A bakery used 30% more butter this month than last month. If the bakery used 250 pounds of butter last month, how much did it use this month
the most efficent way to say yes in french
A client is prescribed cloidogrel and the grill what should the nurse is reinforcing teaching about this medication