benedictsclifford
benedictsclifford benedictsclifford
  • 03-05-2021
  • Mathematics
contestada

A man made a loss of 4% on an article he had sold for Tzs 240 more he had made a profit of 8%. Find the cost price​

Respuesta :

12690297
12690297 12690297
  • 03-05-2021

Answer:

250 rupees

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

6. Carrie buys 4.16 pounds of apples for $5.20. How much does 1 pound cost?
5h+4+52+64=180 what does that equal to
The point (4, –3) is on the graph of which function?
When forming a positive ion, electrons are lost from which shell?
Which two lines in this excerpt from Edgar Allan Poe's "The Raven" show the use of flashback? Once upon a midnight dreary, while I pondered weak and weary, Over
Round 6.3 tp the nearest tenth
The governors in the colonies usually promoted the needs of the colonists rather than promoting British interests. Question 4 options: True False
Peter is writing an e-mail message to his staff that the new computers promised to arrive on Monday will be delayed for two weeks. He knows that many people wil
How did the caravel differ from earlier ships? A. It was powered by a steam engine. B. It had several cannons on it for protection. C. It had square sails to m
What is the importance of the Henderson-Hasselbalch Equation?