49ersrock1234
49ersrock1234 49ersrock1234
  • 02-12-2016
  • Mathematics
contestada

A pound of beans costs $4.70. Mrs. Patel buys 6.5 pounds of beans. How much dose she pay for the beans ?

Respuesta :

llamabeans llamabeans
  • 02-12-2016
$30.55
-----------------------------------------
4.70
x 6.5
_____
2350
28200
_______
30.550
Answer Link
theBOBFREDRICK theBOBFREDRICK
  • 02-12-2016
4.70            
x    6 ( lbs)
28.20

4.70 divided by 2 is 2.35

28.20 +2.35 = 30.55




Answer Link

Otras preguntas

When were fireworks first used in an official Fourth of July celebration?
What historical event do Americans celebrate on the Fourth of July? 1.Official signing of the Declaration of Independence 2.George Washington's birthday 3.The f
Name the singer/songwriter of “On the 4th of July.”
When were fireworks first used in an official Fourth of July celebration?
Which two U.S. presidents were impeached?
If you are standing in front of 1600 Pennsylvania Avenue, what are you looking at? a. the Capitol building b. the Metropolitan Museum of Art c. the White Hou
what is the square root of 141?
The 555-foot-tall Washington Monument in Washington, D.C., is an example of which of the following types of structures? a. pyramid b. geodesic dome c. obeli
The oldest rock in the world, the Granitic Gneiss, was found in what state?
What is the source of the following phrase: “Government of the people, by the people, for the people”?