Heylol2424
Heylol2424 Heylol2424
  • 01-06-2021
  • Mathematics
contestada

Olivia bought a notebook for $12.50 and 9 pens. If her total was $43.73, how
much was each pen?
Help quick pls

Respuesta :

kikivanderwal
kikivanderwal kikivanderwal
  • 01-06-2021

Answer:

$3.47

the cost of each pen is $3.47

Step-by-step explanation:

subtract the price of notebook from total price

43.73 - 12.50

= 31.23

divide total from number of pens

31.23 / 9

= 3.47

Answer Link

Otras preguntas

Does anybody know the answer to this question?
I will give brainlisted for the correct answer! What does einstein's equation tell us about mass and energy?
jada and christian are saving money. Jada starts with $400 in her savings account and adds $15 per week. Christian starts with $250 in his savings account and a
Can someone help me please
You just bought a new laptop and paid an initial payment of $150.00. You will make 12 payments of $69.50. How much will the computer cost if your state charges
pleasehelp, im inda stuck
An equilateral triangle has an altitude of 21 inches. What is the side length of the triangle? 14√2 7√2 7√3 14√3 55 points simple question!
Mrs.Watson tell you that a right triangle has a leg of 10.5 inches and another leg half of the first leg. She asks you to find the hypotenuse of the triangle. W
Ray received a meeting request through his outlook account and clicked accept. Which of these will occur? Check all that apply.
When we say trade between two countries can make each country better off what is meant by this?.