bcheng102600 bcheng102600
  • 03-06-2021
  • Mathematics
contestada

1. Lily spent 4 times as much as her sister Sue. If the girls spent $24, how much did each girl spend?

Respuesta :

keencar18
keencar18 keencar18
  • 03-06-2021

Answer:

Lily spent $19.20, Sue spent $4.80. Make sure to include the units.

Step by Step:

Lets say Sue is X

4x+x=24

5x=24

x=24/5

x=4.8

So sue spent 4.8.

24-4.8=19.2

Lily spent 19.2

Check:  4(4.8)=19.2

19.2+4.8=24

Answer Link

Otras preguntas

What is life in newport news like for dorothy
Please help need someone’s help ASAP
Which statements describe solstices? Check all that apply. - They occur when the Sun reaches its highest or lowest point in the sky. - They affect the amount
Find the value of x please need help ASAP
Simplify 3-3(5y+7)+(2y-6)
Why were Neolithic pots better than earlier pots? a. They were smooth but uneven. b. They were made on a pottery wheel. c. They were used for storage. d. Th
if f(x)=7x-6 which of the following is the inverse of (x)?
Two trains leave stations 336 miles apart at the same time and travel toward each other. One train travels at 65 miles per hour while the other travels at 75 mi
Oleg, Sasha, and Dima shared 600 toys. Sasha had twice as many toys as Oleg. Dima had 40 more toys than Oleg. How many toys did Oleg have? PLS ANSWER ASAP AND S
Miguel is a cartoonist. Miguel drew 2 cartoon cells in 3 hours. If he keeps drawing at the same rate, about how many cells will he draw in 9 hours?