Kellygurung1756
Kellygurung1756 Kellygurung1756
  • 01-07-2021
  • Mathematics
contestada

1.A dozen bananas cost nu; 24? a/how much do 3dozen bananas cost? b/what is the cost of 6bananas? c/what is the cost of 1banana's?​

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-07-2021

Answer:

12 banana cost=Rs.24

now

a)3dozen bananas=24/12×36=Rs.72

b)cost of 6bananas =24/12×6=Rs.12

c)cost of 1 banana =24/12×1=Rs.2

Answer Link

Otras preguntas

Kevin will take 4 math tests this term. All of the tests are worth the same number of points. After taking the first 3 tests, his mean test score is 88 points.
How many years does an apple tree live useful?
i need help with #3
31+34=90-n 45+1=70-k 6×9=41+m
Jennie had $300. Then she spent $15 on a new shirt. What percent of the money does Jennie have left
an explanation describe if an orange pet mates with another orange pet, can they have any green offspring.
Graph the six terms of a finite series where a1 = -3 and r = 1.5.
PLEASE HELP I GIVE THANKS
Which statement accurately describes the significance of the Magna Carta? A. It gave absolute power to the English king over the church and nobility. B.
Dalia has just enough money to buy either 6 pears and 20 oranges or 12 oranges and 11 pears. A pear costs $ 0.80. How much does an Orange cost ?