Lubella
Lubella Lubella
  • 04-07-2021
  • Mathematics
contestada

Ms. Ambrose paid $10 for 1.25 pounds of almonds. How much did the almonds cost per pound???

Ms Ambrose paid 10 for 125 pounds of almonds How much did the almonds cost per pound class=

Respuesta :

rxy390 rxy390
  • 04-07-2021
I think it’s 8 dollars because 10/1.25 is 8
Answer Link

Otras preguntas

Why does a secularist separation of church and state lead to a state-over-church situation?
As you're revising an essay, you write down several sentences to describe your intended readers. Why should you do this? A. To ensure that your essay w
How might a human muscle protein differ from a horse muscle protein?
Question 24 (multiple choice) Your employer is required by FICA to deduct a percentage of your income as taxes for ____________. A. union dues B. health insuran
What were the causes of the population decline in the early 14th century?
What is the ratio of [a–]/[ha] at ph 3.75? the pka of formic acid (methanoic acid, h–cooh) is 3.75?
How to put an equation in slope intercept form?
How many feet do you have to stop away from a school bus
Identify the equation that translates y=In(X) five units down 1.) Y=In(x-5) 2.)Y=In(x)+5 3.)Y=In(x+5) 4.)Y=In(x)-5
during the cold war era, the soviet union believed one political party should be representing during government elections ,while the united states argued