frankidavis421 frankidavis421
  • 02-09-2021
  • Mathematics
contestada

better value for 15.3 ounce cereal

Respuesta :

tallabtall123
tallabtall123 tallabtall123
  • 02-09-2021
In the second case you have $4.59 per 20 ounces
Thus take 4.59 / 20 and you get $0.2295 per ounce or almost 23 cents per ounce

Hope it helps
Answer Link

Otras preguntas

Can someone help me figure this out
A technical machinist is asked to build a cubical steel tank that will hold "265" L of water. Calculate in meters the smallest possible inside length of the tan
how can a culutre affect economics
I’m just gonna give 11 points away but has anyone else felt like not doing homework or class at all or not having any type of motion for it!??? Or am I just th
A solid uniform disk of diameter 3.20 m and mass 42 kg rolls without slipping to the bottom of a hill, starting from rest. If the angular speed of the disk is 4
Question 27(Multiple Choice Worth 3 points) (06.04 MC) Which best explains what it means for a company to sell its stock? A. Investors are lending the company m
what are the missing numbers ?
(05.05 HC)The four points (−2, 5), (−2, −1), (5, −1), and (3, 5) are the vertices of a polygon. What is the area, in square units, of this polygon? 27 units2 33
3х + 2 + (-5) in simplest form, thanks!
The Gadsden Purchase A. was enough territory for a railroad to the gulf of California B. bought land from Texas for a cattle drive C. bought a shipping port in