pablodiablo98 pablodiablo98
  • 03-09-2021
  • Mathematics
contestada

A 500 g bag of rice costs $0.64.A 2 kg bag of the same rice costs $2.65.
Which bag is better value for money?

Respuesta :

cutekitty008
cutekitty008 cutekitty008
  • 03-09-2021
2kg bag is better as it only cost 0.4125 for 500g
Answer Link

Otras preguntas

Cómo se escribe cinco millones novecientos veinticinco en número alguien me ayuda plis
Stars that are hotter tend to be which color? Red Yellow Blue White
Regions of earth that are defined by their climate and the unique plants and animals that live there quizzizz.
A computer screen has a width of 15 inches and a height of 11 inches. Approximately what is the length of the screens diagonal? A) 10.2 inches B) 13.0 inches C)
HELP ME OUT PLS!!! In which sentence does the author propose a reason for journal writing? A) In fact, writing in a journal will help you discover the person wh
72:64=x:16 solve for x This is in ratio btw
Find the perimeter.
Solve the system of equations using the substituton method or the elimination method. You must use one of these methods in your written work. 4x + y = 23 y=x+8
I need help, figuring out the surface area of this.
Do you think children should testify in a trial? Do you think there should be an age limit? Explain your answer.