britt3248 britt3248
  • 01-10-2021
  • Mathematics
contestada

Susan bought 15 pounds of flour for 6 dollars how many pounds of flour did per dollar

Respuesta :

GibberishCat
GibberishCat GibberishCat
  • 04-10-2021

Answer:

2.5

Step-by-step explanation:

divide to find unit rate

15/6=2.5

Answer Link

Otras preguntas

A mass spectrometer accelerates doubly ionized atoms of charge 2e over a potential difference V before they enter a uniform magnetic field B which is perpendic
[tex]\sqrt{} 98[/tex]
15 points please IF NOT YOUR COMMENT WOULD BE REPORTED ALSO YOUR ACCOUNT pls thank you ☺️
Question 10 (5 points) Which is the point-slope form of an equation for the line that passes through (0, -5) with slope 2? a) y = 2x - 5 Ob) y = 2(x + 5) Oc) y
According to Jonathans Edwards sermon, what is constant threat to all human beings?
Rhyolite lava Choose one: A. has less silica than basalt lava has. B. may form a lava fountain above the vent. C. may be squeezed upward and out of the v
Is each line parallel, perpendicular, or neither parallel nor perpendicular to the line −2x+3y=6 ? Drag and drop each choice into the boxes to correctly com
3 types of reactions that can be catalyze by enzymes
Does the buckminsterfullerene conduct electricity ?
How did Congress react to woodrow wilson's fourteen points and League of Nations?