LittleLemon
LittleLemon LittleLemon
  • 01-10-2021
  • Mathematics
contestada

The price of a 12-ounce drink is $1.20, which is
a rate of
per

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 01-10-2021

Divide price by ounces:

1.20 / 12 = 0.10

Rate per ounce = $0.10

Answer Link

Otras preguntas

Antonio makes a latte with 1/3 cup milk. How many lattes can he make with 5/6 cup milk
who was the only u.s president that got elected twice
A chemical reaction in which two elements or radicals change places with two other elements or radicals is a _______ reaction. A. double replacement B. combin
Draw 10 coins to show an amount between 50cent and $1.00
graphs help you see what
Sonia loves writing. Some days, the words come so easily that her words seem to dance across the page. Which figure of speech, or literary device, does the auth
Ratio 5:9 in fraction
How do you solve the equation a=2(l+w) to solve for w?
How do you simplify 28/50?
Which expression means 63? A) 6 × 3 B) 6 × 6 × 6 C) 3 × 3 × 3 × 3 × 3 × 3 D) (2 × 3) × (2 × 3) × (2 × 3)