Vexoh13 Vexoh13
  • 01-10-2021
  • Mathematics
contestada

If cookies cost $2.50 each, what equation can be used to determine how many cookies will be purchased with $40?

Respuesta :

ceroaralee
ceroaralee ceroaralee
  • 01-10-2021
you would take $40 and divide that by 2.50 which would give you 16 cookies
Answer Link

Otras preguntas

Essay on Why should health care be free ?
smoll points for yall:)
A letter of complaint to the English Teacher , fast plz
Khloe is thinking of a number that is 2 times the value of Carl's number. Khloe's number is also 2 more than 4 times the value of Carl's number. What is Khloe's
Scores on Ms. Bond's test have a mean of 70 and a standard deviation of 11. Michelle has a score of 48. Convert Michelle's score to a z-score. (Round to two dec
5(2b + 3) + 8(b - 6)
The Vocabulary of Nutrition for Children, Adolescents, and Older Adults In order to understand nutrition-related problems that occur within different age groups
The health of employees is monitored by periodically weighing them in. A sample of 54 employees has a mean weight of 183.9 lb. Assuming that a is known to be 12
What kind of poem is, Epitaph
Simplify the expression: (2p + 1)(2) =