s3erepalbest s3erepalbest
  • 01-01-2017
  • Mathematics
contestada

Anthony bought six pounds of fish for $13.80. based on that cost , how much would 2.5 ibs of the same fish cost?

Respuesta :

olemakpadu
olemakpadu olemakpadu
  • 01-01-2017
6 pounds cost $13.80

1 pound will cost $13.80/6

2.5 pounds will then cost  13.80/6 * 2.5 = $5.75

$5.75
Answer Link

Otras preguntas

Please answer with clear instructions so that i can apply this to to other questions
Calculate amount of solid (in grams) required to produce 250ml of a 1 in 10 solution.
The artist has successfully conveyed his message that love conquers all.
C. What are the basic requirements to be a member of the HoR and the Senate?​
In the blanks provided, describes how big a cell is according to the animation
Rico picked 16 lb of peaches and shared them equally with 6 friends. Write a mixed number to show how many pounds of peaches each person received.
what is the zero of the function
King David began his rule over Israel around 1000 BC. He ruled Israel for forty years. True False
Mail merge makes it possible to
what % of the area is shaded