jjiopppotdd2845 jjiopppotdd2845
  • 02-11-2021
  • Mathematics
contestada

Clyde bought a steak that weighs 1.4 pounds. The price is $4.50 per pound. How much does the steak cost?I'm taking a quiz so please give me the answer

Respuesta :

maleeshaw
maleeshaw maleeshaw
  • 02-11-2021
Equation- 1.4 times 4.50
Answer is $6.03
Answer Link

Otras preguntas

Which statement describes a force between charged particles? 1)Like charges repel each other. 2)Like charges attract each other. 3)Unlike charges repel eac
the ratio of the length 7.2 meters and the length of 3.2 meters is?
Mathematics help please!
an angle's measure is twice the measure of its complement. the larger angle is how many degrees greater than the smaller angle.
What can you add to battery acid to significantly change the ph
The expression s2 is the area of a square, where s is the side length of the square. What does the expression (6x)2 represent? A) the area of a square with a s
What are the elements of an autobiographical narrative similar to those of a short story? A.because the form is about stories from events in a writer's life B.
A group of 19 students want to see the show at the planetarium. Tickets cost $11 for each student portal who is a member of the planetarium's frequent visitor p
there are about 25000000000 red boold cells in the average adult. About how many adult would it take to have a total googol of red blood cells?
What do the Adverbs mean? 1.) Ella canta alegremente. 2.) El hace la tarea completamente. 3.) Trabajamos facilmente. 4.)Viajamos mucho. 5.) Nuca hablo pot telef