Plxgd Plxgd
  • 03-01-2017
  • Mathematics
contestada

if the total cost C for p pounds of pepperoni if each pound cost 4.86

Respuesta :

agator824catdog47
agator824catdog47 agator824catdog47
  • 03-01-2017
costs $.59c(p) = .59p. C(p) has unit $/lbs, p=lbs
Answer Link

Otras preguntas

A police officer is investigating a robbery. The stolen vehicle that was used in the crime has been located. During a careful search for fingerprints using only
*Help needed* Kay was trying to triple a salsa recipe. Her recipe for one batch called for 1.232 milliliters of red hot pepper sauce. She thought she added thre
Why do the cells of the hypothalamus are likely to have high numbers of ribosomes?
The orange turtle, Maria, moved 250 centimeters in 9.4 minutes.Which calculation gives you her speed as a unit rate?
What form does plants store glucose
Pls help with ST math
constitution is the supreme law of a country​
An example of a binding price ceiling is: a. a minimum wage law that is set above the equilibrium price. b. a minimum wage law that is set below the equilibrium
Who was the “Sun King” of France, the model of Unlimited Monarchs? Question 6 options: Peter the Great Fredrick the Great Catherine the Great Lo
identify a true statement about leadership skills according to Hogan and Warrenfelz's four major categories of skills and behaviors found in virtually every org