david294 david294
  • 03-11-2021
  • Mathematics
contestada

Unit rate of 24 pieces of candy in 3 bags

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 03-11-2021

9514 1404 393

Answer:

  8 pieces/bag

Step-by-step explanation:

To find the rate of pieces per bag, divide pieces by bags:

  (24 pieces)/(3 bags) = (24/3) pieces/bag = 8 pieces/bag

Answer Link

Otras preguntas

Assuming the required-reserve ratio is 20%, after a $5 billion purchase of securities (government bonds) from the non-bank public by the Fed, if all banks make
find out the odd one and give reason (length, volume, time, mass​
Wat weet jy omtrent die title tarental spesifiek saam met die woordjie saam
The pie chart below shows how the annual budget for Equipment Producers Incorporated is divided by department. Use this chart to answer the questions below. (a)
I need help with this physics question.
100 x 54 + 77 ÷ 2 = ? (RIGHT ANSWER GETS BRAINLIEST)
What does p(B/A) represent?
How does the Appalachian Mountains important to the US development
A 4-pound bag of flour costs $10.24. What is the price per ounce if there are 16 ounces in a pound?
TRUE or FALSE: The regression equation is always the best predictor of a y value for a given value of x. Defend your answer.