torrey07 torrey07
  • 03-01-2017
  • Mathematics
contestada

elle can buy 2 quarts of milk for 3$ or 1 gallon milk for 3$ which is the better deal

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-01-2017
1 gallon for $3 is the better deal because you're getting twice as much for the same price
Answer Link
LillyPrince
LillyPrince LillyPrince
  • 03-01-2017
2 quarts is half of a gallon, 4 quarts is one gallon. So the question is pay 3 dollars for half a gallon, or pay 3 dollars for one gallon? Which would you do? they both are the same price, but one is half as much.

Therefor, 1 gallon of milk is a better deal.
Answer Link

Otras preguntas

-2[4-(3b+2)]=5-2(3b+6)
Complete the factorization of 3x2 – 5x + 2. Which two factors can be multiplied together to make this trinomial? (x – 2) A) (x – 1) B) (x + 1) C) (3x – 2) D) (
Which is greater have to make the same
how do you know that Omakayas is beginning to recover from her grief
How can I solve this problem?
Dry areas caused by sinking air and diverging surface winds are located at which two latitudes?
The change in shape or volume of a rock body during deformation is known as A. confining pressure. B. stress. C. strain. D. elasticity.
Which answer choice shows the correct capitalization for the proper adjective in the following sentence? The Alps were formed millions of years ago as a result
Which architect said, "form ever follows function"??
While in alaska, something you will probably not see are