jazzy1l jazzy1l
  • 04-01-2017
  • Mathematics
contestada

grapes were priced at 3 pounds for$5.28 what was the priced per pound

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-01-2017
the answer would have to be 1.76
Answer Link
Аноним Аноним
  • 04-01-2017
It was priced at 1.76 per pound. What I did was divided 5.28 by 3 and got 1.76. :) Hope I helped!
Answer Link

Otras preguntas

what happens on a cellular level when there is a decrease in ATP energy ​
f m Angle C is greater than m Angle E, then Line segment A B is ________ Line segment D F.
What changes happened in western society as a result of the industrial revolution
Until 2014, the mass of a kilogram was defined as exactly equal to the mass of a special platinum-iridium cylinder kept in Sèvres, France. The cylinder's diamet
need to solve and show steps. math problem having issues solving
Choose the position that best works with the following reason. Remember to look at every word of the reason because teenagers should have the right to choose wh
We add 1.4 moles to 700 mL of water. What is the molarity
In what way did Reagan maintain the policies from previous presidents
A traditional economy is when goods are sold and bought based on how things have been done for generations.True or False​
Mrs. Broughton is making pans of brownies. She made 4 pans of brownies. She cut each pan of brownies into slices that were each 1/16 of the pan. How many browni