ayannawoodson043 ayannawoodson043
  • 01-12-2021
  • Mathematics
contestada

6. Three bunches of flowers can be bought for $9.48. Four bunches can be bought for $10.64. Which is the better buy?​

Respuesta :

brittanyflaherty brittanyflaherty
  • 01-12-2021
The better buy would be four bunches for $10.66 because each bunch of flowers would be $2.66 compared to $3.16 per bunch.
Answer Link

Otras preguntas

FIVE POINTS AND BRAINLIEST TO WHOEVER IS CORRECT Put these layers of the Earth in order, starting at the outermost layer and going inward​
Name five things you can do to guarantee biodiversity
Which of the following is needed to determine velocity? A) Direction only B) Direction & time C) Distance & direction D) Distance, time and direction Di
Helen GreyBy Christina Georgina RossettiBecause one loves you Helen GreyIs that a reason you should poutAnd like a March wind vee aboutAnd frown and say your sh
Joe is moving out of his apartment. The elevator can carry, at most, 2500 poundsHe has identical boxes that are each 40 pounds. If Joe weighs 160 pounds, how ma
cos 48 degrees in fraction
Ross and Rachel collect fossils. Before they went on a fossil-hunting trip, Ross had 25 fossils in his collection, and Rachel had 16 fossils in her collection.
SCREENSHOT BELOW: In his definition below, what does Frederickson mean by the phrase “Other”? Explain.
9. A = Pe (rt) is the formula to calculate continuously compounded interest O True O False
Why was China relatively unaffected by the Great Depression