brooklynperry45
brooklynperry45 brooklynperry45
  • 01-12-2021
  • Mathematics
contestada

Mrs. Baynes is shopping for rulers for her classroom. She wants to spend $19.75 on rulers and they cost $0.79 each. How many rulers, (r), can she buy?

Respuesta :

wy9cxmaun7 wy9cxmaun7
  • 01-12-2021

Answer: 25 rulers

Step-by-step explanation:

19.75/.79=25

Answer Link
leonardogalarza2004
leonardogalarza2004 leonardogalarza2004
  • 01-12-2021

Answer:

25

Step-by-step explanation:

Divide the total money, by the cost of each product:

$19.75/$0.79=25

Answer Link

Otras preguntas

Use similar triangles and the fact that corresponding sides are proportional to find the length of the side marked with an x (in meters).
Ebony earns 2000 a month if she spends 450 a month
I need this number in standard form
The CD Recyclery sells used CDs for $10 each and buys them for $6 each. Bob paid $20 when he bought and sold the same number of CDs. How many CDs did he buy?
Which phrases accurately describe an elliptical galaxy? Check all that apply. 1.may be egg-shaped 2.may be spiral-shaped 3.has no recognizable shape 4.has no ne
How many 9's are in 99
A sand box measures 10 feet long by 8 feet wide by 1 foot deep what area of land must be clearest
A father lifts a toddler 1.5 m up in the air. The child gains 187.5 J of energy in her gravitational potential energy store as a result. What is the mass of the
Why would there be different stories of the event if no one is just plain lying
Please be quick! I need this as soon as possible!