brandon72401 brandon72401
  • 03-12-2021
  • Mathematics
contestada

Which is the best buy? 7 pencils for $1.40 6 pencils for $1.26

Respuesta :

lightningboltwhy2006 lightningboltwhy2006
  • 06-12-2021

Answer:

7 pencils for 1.40

Step-by-step explanation:

1.40 ÷ 7= .20

but 6 pencils for 1.26

1.26÷6= .21

meaning 7 pencils for 1.40 is better

Answer Link

Otras preguntas

Looking up at the birds, our car hit a tree.
what effect did farming have on people in the stone age​
Why is the shape of a protein so important?
In a honeybee colony the queen stores sperm from male bees, or drones. She then lays thousands of eggs and uses the stored sperm to fertilize them and create of
Chapter 1 section 1 reteaching activity peopling the americas
What percent is represented by the shaded area?
summarize the importance of staying organized and how it affects your academy success
Solve for x. 9x-7=-7 I need the steps please
You're making lunches for school and you want to pack chips. You can purchase Funyuns in a 7 oz bag for $2.49. What is the price per ounce?
PLEASE HELP SPANISH Question 11 (2 points) Choose the correct time expression to complete each statement. Se comunicaban por correo electrónico ___________. ​