eugeneallen eugeneallen
  • 01-02-2022
  • Mathematics
contestada

Strawberries cost $3.60 per pound. You buy a bag that costs $7.20. How many pounds of strawberries are in the bag?

Respuesta :

reevecorbin07
reevecorbin07 reevecorbin07
  • 01-02-2022

Answer:

2

Step-by-step explanation:

3.60+3.60=7.20 thats correct

Answer Link

Otras preguntas

Which of these is caused by a chemical change? A) The honey in a jar crystallizes and will no longer pour. B) The skin of a banana turns from green to yellow a
2.1 + 3.32 – 1.4 = ? A. 6.82 B. 4.02 C. 5.42 D. 4.2
what does a suffix do? a. attaches to the end of a word b. gives the main meaning of a word c. comes at the beginning of a word d. makes a word negative
Which theme is present in both Of Plymouth Plantation and A Key into the Language of America? A. sea voyages B. the importance of religion C Puritan superio
38.2mm converted into cm
Rename the number 9,200
According to the Montagnais, how was the world created?
Is the arctic circle north or south of the equator
What is the numerical value of the slope of the line (without units)?0.083248.312
Negitive 4/5 - 7/8 pls help confused about this