iDetectYT982 iDetectYT982
  • 01-02-2022
  • Mathematics
contestada

Selena buys 4 peaches that weigh 1 pound in all. Each peach weighs the same amount. Peaches are on sale for $2.24 per pound.

Respuesta :

rbartlow2806 rbartlow2806
  • 01-02-2022

Answer:

4 ounces   IF...

Step-by-step explanation:

(16 ounces to a pound)

are they asking how much each peach weighs? (16/4=4)

Answer Link

Otras preguntas

Trying to figure this out
Use complete sentences to explain how you could use a number line to explain why 2 < 3 < 5.
Consider the quadratic function f(y) = 8y2 – 7y + 6. What is the constant of the function?
-x+2y= -21 7x+3y= -6 please solve this equation using the elimination method to find x and y and attach a picture on how you solved
Four elements that comprise over 95% of the human body are
A small train at an amusement park is carrying passengers. One fourth are 5 years old, one half is are 6 yrs old and one eight is 7 yrs old, and one eight are 9
What is the first step in financial planning?
roger has 5,375 trading cards to give away.He gives each of his 4 riends an equal number of cards. If Roger gives each friends the greatest number of cards,how
Please help me solve this equation: B=3V/h solve for V
Your resume should include all of the following information except A. Contact info B. Personal history C. Education background D. Qualifications