joshsyeee06
joshsyeee06 joshsyeee06
  • 04-02-2022
  • Mathematics
contestada

A pack of gum costs $1.00. There are 10 sticks of gum in a pack. The unit rate is____ cents.

Respuesta :

funuvtrfubuvtt
funuvtrfubuvtt funuvtrfubuvtt
  • 08-02-2022

Answer:

the unit rate is 10 cents

Step-by-step explanation:

divide $1.00 and 10 which is $0.10 or 0.1

Answer Link

Otras preguntas

how do chloroplasts set plants apart from other living things
Which of the following led to a continuation of the treatment in the excerpt above? A)The brutality of the trans-Atlantic African slave trade. B)Spanish repress
Help I been stuck guys I need help
What element breaks down into yttrium-90?
Simplify. 4+3/7x-2-2/7x A. 2-5/7x B. 6-1/7x C. 2+1/7x D. 6+5/7x
1. How do you convert the repeating, nonterminating decimal 0.1515... to a fraction? Explain the process as you solve the problem.
What was “reborn” during the Renaissance?
What fraction is equivalent to 0.46464646··· A. 46⁄999 B. 46⁄100 C. 46⁄99 D. 23⁄50
Graph the system of inequalities presented here on your own paper, then use your graph to answer the following questions:y > 2x + 3y is less than negative 3
Due to bad planning, two of the local schools have their annual plays on the same weekend. While 457 people attend one, and 372 attend the other, only 104 peopl