ahmadsahi8184 ahmadsahi8184
  • 01-03-2022
  • Mathematics
contestada

At the seafood market, a pound of tuna cost $8. 55. Jeremy bought 8 3/5 lbs for a Sunday dinner.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-03-2022

[tex][Hello,BrainlyUser][/tex]

Answer:

$73.53

Step-by-step explanation:

Since 1 Pounds cost → $8.55

Then 8 3/5 * $8.55 = 73.53

Hence, Jeremy bough 8 3/5 for $73.53

[CloudyBreeze]

Answer Link

Otras preguntas

20-4(4-3x)-7x=16-2(7-4x)
What is the inequality -26
what movement is evident in pompeii?
Why did the Europeans want a new allwater route to Asia? How did the renaissance encourage voyages of exploration
value mart is having a back to school sale on pencils a pack of 30 sells for 7.97 whereas a 12 pack brand cost for 4.77 which is better to buy and please explai
A certain type of carpeting is 30 inches wide. How many yards of this carpet will be needed to cover a floor that measures 20 feet by 24 feet?
There are 21 students  in Mr.Tentlers  class The students divided themselves evenly  into 3 groups.how many  students  are in each  groups?
plz help.Four sisters bought a present for their father. they received a 10% discount on the original price of the gift. After the discount was taken, each sist
what movement is evident in pompeii?
a fast food restaurant sold 24 burgers with cheese If the ratio of burgers sold with cheese compared to without cheese was 3:2 how many burgers did they see tot